791
Podziel się

Ze względu na zmiany w polskiej obyczajowości, obserwujemy również wiele zmian w zwyczajach związanych ze ślubem. W przeszłości najczęstszym rozwiązaniem była uroczystość kościelna, a następnie huczna zabawa do białego rana w domu rodziny państwa młodych lub w wynajętej sali (np. domu działkowca czy okolicznej remizie). Dziś kwestia organizacji wesela wygląda nieco inaczej. Duże wesela organizowane są najczęściej w specjalnie przygotowanych domach weselnych lub restauracjach, natomiast małe wesela… No właśnie. Jak dobrze zorganizować niewielkie przyjęcie weselne?

W ostatnim czasie znaczna część młodych decyduje się na rezygnację z imprezy weselnej na rzecz kameralnego spotkania najbliższej rodziny. Zwykle spotkanie to połączone jest z obiadem w restauracji – trwa ono zaledwie kilka godzin. Pomysł ten, choć osobom lubiącym tradycyjne wesela mógłby wydawać się nie do pomyślenia, tak naprawdę świetnie sprawdza się w przypadku posiadania niewielkiej rodziny, a także ograniczonego budżetu. Wspólny obiad i wypicie lampki szampana też może być wszak przyjemnym uczczeniem niezwykłości chwili.

Dobrym uzupełnieniem niewielkiego przyjęcia weselnego (czyli np. wspomnianego obiadu) jest urządzenie imprezy dla znajomych w terminie późniejszym. Jeśli mamy dużo znajomych, a jednocześnie nie dysponujemy funduszami, które umożliwiłyby organizację dużego wesela, możemy za niewielkie pieniądze wynająć kilka lóż w znanym nam klubie (czasem cały klub) i urządzić zabawę taneczną dla przyjaciół i młodszej części rodziny. Taka organizacja wesela zwykle zakłada znaczne oszczędności – goście mogą być przecież poproszeni o przyniesienie sałatek i ciast, a także własnego alkoholu. Dobrym pomysłem będzie jednak podkreślenie atmosfery ślubu i np. zorganizowanie dla naszych gości weselnego tortu.

Space (8)Kiedy zdecydować się na niewielkie wesele? Z pewnością czynnikami sprzyjającymi rezygnacji z dużej, wielogodzinnej zabawy będą: cena a także nasze nastawienie względem wesel. Wiele panien i kawalerów nie wyobraża sobie własnego wesela (choćby ze względu na ryzyko spotkania dwóch skrajnie różnych rodzin) i pragnie uniknąć potencjalnych możliwości konfliktów. Dwugodzinny obiad po zawarciu związku małżeńskiego dla najbliższych członków rodziny (rodziców, rodzeństwa, świadków), z pewnością umożliwi uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji.

Niewielkie wesele, choć krótsze i z małą liczbą gości, może posiadać te same atrakcje, co większe przyjęcia, zwykle jednak zależy nam tutaj na oszczędnościach. Obowiązkowym elementem takiego wesela powinno być jednak podziękowanie rodzicom za opiekę i wychowanie.

Tagi dla tego wpisu