Garnitur ślubny szyty na miarę

325
325
Podziel się

Jedną z najpiękniejszych chwil w życiu kobiety i mężczyzny jest ceremonia zaślubin. Do tej wyjątkowej uroczystości przygotowania zajmują wiele miesięcy. Jednym z kluczowych zadań, które czekają przyszłą Młodą Parę jest wybranie odpowiednie stroju. Uwaga zaproszonych gości skupia się przede wszystkim na osobie, a właściwie na sukni Panny Młodej, ale strój Pana Młodego jest nie mniej ważny.

Męskie stroje ślubne: co wybrać?

Panowie, którzy planują stanąć na ślubnym kobiercu mają do wyboru: garnitur, frak, smoking. O tym co wybiorą powinna zadecydować pora, o której odbędzie się uroczystość. Zgodnie z przyjętymi zasadami elegancji, na uroczystości, które odbywają się przed południem wybieramy garnitur, na te w godzinach wieczornych frak lub smoking. Tutaj jednak pojawia się pewien problem: zdecydowana większość ceremonii ślubnych w Polsce odbywa się w godzinach popołudniowych. Stąd też zdecydowana większość panów na ten dzień wybiera garnitur. Smoking nie sprawdzi się także na weselu w plenerze – jest zbyt oficjalny. Najchętniej wybierane są garnitury jednorzędowe w kolorze czarnym. Jest nie tylko bardzo elegancki, ale także ma wybitnie oficjalny charakter. Ale Pan Młody może wybrać również garnitur w kolorze stali lub granatowy. One także będą miały uroczysty charakter pod warunkiem, że panowie założą do nich białą koszulę i dobiorą eleganckie dodatki. Garnitur w jasnym kolorze – écru, kawa z mlekiem – to dobry wybór, gdy ślub zaplanowany został na lato. Pamiętajmy, że strój Pana Młodego powinien być uszyty z tkanin najwyższej jakości: kaszmiru lub wełny. Dopuszczalny jest niewielki dodatek sztucznych włókien. Dzięki temu garnitur zachowa nienaganny wygląd aż do białego rana. Najbardziej szlachetną tkaniną jest oczywiście kaszmir. Rzadko garnitury szyje się z takich tkanin jak tweed i baratea. Dobrym materiałem na letnie garnitury jest bawełna. Jest lekka, a przy tym „oddychająca”, w czasie letnich upałów bawełniany garnitur doskonale się sprawdza.

Kupić czy uszyć?

To kolejne pytanie, na które mus sobie odpowiedzieć przyszły Pan Młody. Najczęściej wybierana opcja to zakup garnituru. Wybór modeli w salonach ślubnych jest bardzo duży. Jedynym ograniczeniem może być tylko cena. Inne rozwiązanie to uszycie garnituru na miarę. Rozwiązanie to ma szereg zalet. Najważniejsza z nich: garnitur będzie leżał idealnie. Idealnie dopasowany garnitur powinien mieć rękawy, które sięgają do nadgarstka. Mankiet koszuli powinien być spod nich widoczny na 1, maksymalnie na 1,5 centymetra. Nawet najlepiej uszyty gotowy garnitur może wymagać pewnych poprawek, a to oznacza, że nie musi wyglądać idealnie. Po drugie, nie wszyscy panowie mogą pochwalić się idealną sylwetką. Przyszły Pan Młody, który jest bardzo wysoki, otyły lub ma atletyczną budowę ciała, może mieć problem ze znalezieniem idealnego, gotowego garnituru. W przypadku garnituru szytego na miarę tego problemu nie ma. Do tego szyjąc garnitur jest duża szansa, że niedoskonałości sylwetki uda się zamaskować. W swoim ślubnym garniturze Pan Młody powinie czuć się swobodnie i komfortowo, w końcu ma w nim spędzić kilka, kilkanaście godzin.

Czy szycie jest drogie?

Trudno na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszytko zależy od wybranej tkaniny, kroju garnituru, ale też od tego czy pracownia krawiecka znajduje się w dużym, czy małym mieście. Rozpiętość cen jest bardzo duża. Za uszycie garnituru można zapłacić w granicach 3-4 tysięcy złotych, ale także ponad 10 tysięcy złotych. Różny jest także czas oczekiwania na realizację usługi. Raczej nie ma możliwości, aby garnitur został uszyty w terminie krótszym niż 4 tygodnie. Z krawcem trzeba się spotkać przynajmniej 4 razy. Na pierwszym spotkaniu wybieramy fason i tkaninę, a krawiec zdejmuje miarę. Kolejne spotkanie to wstępna przymiarka marynarki i spodni oraz naniesieni ewentualnych poprawek. Trzecie spotkanie to kolejna przymiarka i naniesienie ostatnich już poprawek. Na czwartym garnitur można już odebrać. Na każde ze spotkań rezerwujemy od 20 do 30 minut czasu.

Tagi dla tego wpisu


Join the Conversation