734
Podziel się

Jewelry & Accessory (46) Chyba nie ma wśród nas osoby, której ślub nie kojarzyłby się z piękną białą suknią. To skojarzenie jest tak silne, że wiele panien już od wczesnej młodości marzy o tym, w jakiej sukni wystąpi w tej jedyny i wyjątkowy dzień. Kiedy jednak przychodzi już do samego momentu zakupu kreacji warto chwilę się zastanowić i nie ulegać od razu marzeniom młodości. Suknia, jaką wymarzyłyśmy sobie podczas oglądania katalogów ślubnych może być naprawdę wyjątkowa, konieczne jest jednak dokonanie przymiarek, ponieważ jej krój może nie odpowiadać cechom naszej sylwetki. Bardzo dobrym pomysłem jest więc wybranie się na przedślubne zakupy w towarzystwie mamy, czy przyjaciółki, które (w miarę!) obiektywnym wzrokiem będą potrafiły ocenić to, jak wyglądamy w poszczególnych modelach sukienek. Na przymierzanie ślubnych kreacji lepiej nie zapraszajmy naszego narzeczonego – nie chodzi tu tylko o stary przesąd, że zobaczenie narzeczonej w sukni przed ślubem przynosi pecha, ale także o zwykłą niespodziankę. Jeśli ani mama, ani koleżanki nie będą nam mogły pomóc w zakupie, zawsze możemy skorzystać z pomocy doświadczonych sprzedawczyń. Wówczas musimy jednak pamiętać, że dobre rady pań w salonie ślubnym, choć często bardzo przydatne, mogą być przede wszystkim nastawione na chęć sprzedaży sukienki. Tak czy inaczej, raczej mało prawdopodobne jest, by sprzedały nam one kreację zupełnie do nas niepasującą.

suknia ślubna
 
 
Konieczne przymiarki
 
 
Jak wspomniano, zanim zdecydujemy się na zakup sukni ślubnej, koniecznie musimy przymierzyć kilka różnych modeli sukienek by przekonać się, który z nich nam najbardziej odpowiada. Bardzo ważny jest również dobór góry sukni, dzięki przymiarkom przekonamy się czy dobrze czujemy się w gorsecie, czy też wolimy suknię z ramiączkami, a może z długimi rękawami? Pamiętajmy, że oglądanie sukni z katalogów to jedno, a przymierzanie poszczególnych modeli to zupełnie inna sprawa. Ze względu na często długotrwały wybór sukienki warto zająć się tym z odpowiednim wyprzedzeniem. Zakładając, że chcemy kupić nową suknię (szytą na miarę), musimy doliczyć przynajmniej dwa miesiące na jej szycie. Rozglądanie się za ślubną kreacją można rozpocząć już pół roku przed ślubem.
 
Wybór konkretnego modelu
 
Mierzenie różnych modeli sukienek da nam pewne wyobrażenie na temat tego, w czym jest nam najbardziej do twarzy. Warto jednak przypomnieć pewne ogólne prawidłowości, dotyczące doboru sukni ślubnej do typu urody i figury:

  • Fason klasyczny – doskonale nadaje się dla pań z mocno zarysowaną talią i ładną linią biustu, ponieważ suknia posiada bardzo dopasowaną górną część. Dół sukienki jest natomiast mocno rozkloszowany, często na kole.
  • Odmianą klasycznego fasonu sukni jest tzw. princessa, czyli model sukienki, nawiązujący do baśniowych kreacji księżniczek. Suknia wyróżnia się bardzo mocno rozkloszowanym dołem (posiada koło i halkę). Suknie princessy znakomicie prezentują się z długim trenem. Dzięki bocznym przeszyciom, suknie princessy będą się dobrze prezentować zarówno na niskich, jak i wysokich pannach młodych. Koniecznie musimy jednak pamiętać, że obszerne fasony sukienek wymagają dodatkowych podpórek (kół i halek), a także bardziej sztywnych materiałów. Wiąże się to ze zwiększeniem wagi sukienki, a przez to – ewentualnym dyskomfortem w trakcie wielogodzinnego przyjęcia.
  • Suknia w kształcie litery A jest również nawiązaniem do fasonów klasycznych, wyróżnia się ona jednak brakiem silnie zarysowanej talii. Sprawdza się ona świetnie w przypadku pań z szerokimi biodrami.
  • Suknia w fasonie prostym (zwana także cygarem) cechuje się brakiem rozszerzenia – prosto spływa ku podłodze, a swobodę ruchów gwarantuje kilka rozcięć w sukience. Fason ten optycznie skraca sylwetkę, więc lepiej będą w nim wyglądać wysokie panny młode.
  • Bardzo popularny jest również fason rybka (inaczej: syrenka) – ten rodzaj sukni nie wybacza jednak żadnych uchybień sylwetki. Jeśli jednak mamy zgrabną i proporcjonalną sylwetkę prawdopodobnie będziemy w nim wyglądać bardzo dobrze. Sukienka rybka wyróżnia się bardzo dopasowanym krojem, który rozszerza się od połowy ud lub od kolan. Dobrze prezentuje się z trenem.
  • Tagi dla tego wpisu