Jak obniżyć koszty ślubu i wesela?

701
701
Podziel się

Ślub i wesele wiążą się z naprawdę bardzo dużymi kosztami. Wiele rodzin pozbywa się więc składanych przez lata oszczędności lub zaciąga w banku kredyt. Czy można jednak obniżyć koszty ślubu i wesela tak, aby nie rujnować swojego domowego budżetu? Okazuje się, że można to zrobić. A ślub i przyjęcie weselne i tak będą piękne.

Ubrania szyte na miarę

Kupno sukni ślubnej i garnituru zajmują poważną pozycję w weselnym budżecie. Zamiast kupować je w salonie, zdecydujcie się na ich uszycie. W ten sposób zaoszczędzicie sporą kwotę. Suknia ślubna i garnitur szyty na miarę nie będą wyglądać gorzej, a nawet lepiej niż te z salonu ślubnego. Inne rozwiązanie to wypożyczenie strojów lub odkupienie ich od par, które ceremonię ślubną mają już za sobą.

Nie tylko pałacowe wnętrza

Wasze przyjęcie weselne wcale nie musi odbyć się w domu weselnym stylizowanym na pałac czy w modnej restauracji. Wybierzcie dla swojego wesela styl boho. W ten sposób zorganizujecie przyjęcie weselne w … stodole. Śluby i wesela w stylu boho są nie tylko bardzo modne, ale także tańsze od tych, które mają rokokową oprawę.

Porównujcie oferty

Sesja ślubna, zespół weselny, kamerzysta – to kolejne czekające Was wydatki. Nie decydujcie się na pierwszego z brzegu usługodawcę. Porównajcie oferty kilku z nich. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie Targów Ślubnych. Biorą w nich udział wszyscy usługodawcy, którzy związani są z branżą weselną. Jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z ich usług właśnie na targach, możecie liczyć na korzystne rabaty. Nie bójcie się prosić o pomoc przyjaciół. Może wśród nich jest pasjonat fotografii, który zrobi Wam piękne ślubne zdjęcia w prezencie ślubnym lub za symboliczną opłatą?
Warto porównywać także ceny obrączek u różnych jubilerów. W poszczególnych salonach jubilerskich muszą się one od siebie mocno różnić.

Czy konieczna jest limuzyna?

Do ślubu nie koniecznie musicie jechać zabytkowym samochodem, limuzyną albo bryczką. Popytajcie w rodzinie lub wśród znajomych o możliwość pożyczenia samochodu. Gdy go ładnie udekorujecie, będzie w sam raz, a Wy zaoszczędzicie kolejną sumę.

Zmniejszcie liczbę gości

Zgodnie z polską tradycją na wesele prosi się nawet dalekich, dawno nie widzianych kuzynów. Zastanówcie się czy koniecznie chcecie organizować wesele na 200 osób tylko po to, aby zaprosić na nie kuzynkę/kuzyna, którego w ogóle w całym swoim dotychczasowym życiu nie widzieliście na oczy?

To jest całkowicie zbędne

Jest mnóstwo dodatkowych rzeczy, na których można całkiem sporo zaoszczędzić. Nie wydawajcie pieniędzy na:

  • pokaz sztucznych ogni;
  • sprowadzenie sobowtóra Waszego ulubionego aktora/aktorki lub innego celebryty;
  • wypuszczanie w powietrze gołębi;
  • wymyślne zaproszenia. Możecie je zrobić sami lub kupić najprostsze. I tak goście wyrzucą je do kosza;
  • upominki dla gości. To stosunkowo młody zwyczaj, który trzyma się bardzo mocno. Przy dużej liczbie gości czeka Was naprawdę bardzo duży wydatek;
  • poprawiny. Kilkanaście lat temu poprawiny stanowiły nieodłączną część przyjęcia weselnego. Dzisiaj coraz częściej rezygnuje się z poprawin. To dobre rozwiązanie, gdy zależy Wam na obniżeniu kosztów przyjęcia weselnego.

Na czym jeszcze można zaoszczędzić?

Na pewno można zaoszczędzić na alkoholu. Jeżeli jest taka możliwość, kupcie go sami w hurtowni. W niektórych hurtowniach jest możliwość dokonania zwrotu alkoholu, który pozostał po imprezie. Także napoje możecie kupić sami. Przyszła Panna Młoda może także zrezygnować z profesjonalnego makijażu i manicure. Mogą je zrobić same lub z pomocą przyjaciółki. Zrezygnujcie także z wręczanie gościom weselnym w podarunku ciast i butelki wódki. Jeśli jednak koniecznie chcecie wręczyć wychodzącym gościom ciasto, zamiast kupować je w cukierni poproście o ich upieczenie przyjaciółkę, ciocię, sąsiadkę. Dla nich upieczenie jednego ciasta nie będzie stanowiło zbytniego wysiłku, a Wy jeszcze trochę zaoszczędzicie.

Aby Wasze wesele było wyjątkowe, nie musicie zaciągać w banku kredytu. Jest naprawdę mnóstwo rzeczy bez, których można się świetnie bawić i całkiem sporo zaoszczędzić.

Tagi dla tego wpisu


Join the Conversation