1027
Podziel się

Od setek lat obrączki symbolizują głębię uczucia, które zostało potwierdzone zawarciem związku małżeńskiego. Prócz tej wspaniałej symboliki, obrączki stanowią również delikatną ozdobę dłoni, a także wyjątkową pamiątkę jednej z najpiękniejszych chwil w życiu. Wszystko to sprawia, że zakup tych dwóch niewielkich krążków metalu powinien być poprzedzony głębokim zastanowieniem się i rozeznaniem rynku. Wybór modelu obrączek powinien być także wspólną decyzją narzeczonych, choć w polskiej kulturze utarło się, że sam należy do pana młodego. Wspólna decyzja pozwoli na odpowiednie dobranie rozmiaru, wzoru, rodzaju metalu, a także ewentualnego wykonania graweru, które uczyni obrączkę jeszcze bardziej wyjątkową.

Czym kierować się przy wyborze obrączek?

3_28 W związku z tym, że obrączki nosić będziemy przez całe życie, koniecznie musimy dobrze zastanowić się przed ich zakupem. Pamiętajmy by pod uwagę wziąć kilka ważnych kwestii – wydaje się, że najważniejszą z nich jest metal, z jakiego wykonano obrączkę. Najpopularniejsze metale na obrączki to oczywiście złoto, białe złoto, srebro, pallad, platyna a ostatnio także tytan.

Obrączki złote (z żółtego złota) – są modelem najbardziej klasycznym i wybieranym przez największą liczbę narzeczonych. Wiąże się to z dużą wartością metalu, który odpowiada istotnej symbolice obrączki. Dużą zaletą złotej obrączki jest również klasyczny wygląd, a także niezwykła właściwość złota – kowalność, pozwalająca na zmianę średnicy obrączki. Jest to szczególnie ważna cecha, która pozwala na regulację rozmiaru, a przez to poprawę komfortu noszenia w przypadku zmiany rozmiaru palców. Cena takich obrączek jest zwykle uzależniona od modelu, trzeba się jednak liczyć z wydatkiem przynajmniej tysiąca złotych za parę.

Obrączki z białego złota – cieszą się w ostatnich latach wzrastającą popularnością, ze względu na piękny, srebrzysty kolor, a jednocześnie dużą wartość metalu. Obrączki wykonane z białego złota mają takie same zalety jak obrączki złote: są kowalne, nie wywołują alergii, a także są bardzo eleganckie i wytrzymałe.

Obrączki srebrne – dość rzadko wybierane przez narzeczonych, między innymi ze względu na dużą popularność srebra i jego swoistą „przeciętność”. Obrączki mają jednak swoje zalety, z pewnością jest to duży wybór ciekawych modeli, które zaskakują niską ceną. Srebrne obrączki są często wielokrotnie tańsze od obrączek wykonanych ze złota. Można je kupić już za 150-200 złotych.

Obrączki zrobione z palladu – srebrzyste, hipoalergiczne i o wyjątkowej urodzie. Z wyglądu są podobne do tych wykonanych z białego złota, jednak w przeciwieństwie do nich, nie posiadają bladożółtego odcienia. Obrączki palladowe są także bardzo trwałe.

Platynowe obrączki ze względu na dużą wartość metalu są zwykle bardzo drogie, ich ceny przekraczają dziesięć tysięcy złotych (za parę). Podstawową cechą platynowych obrączek jest ich piękny metaliczny połysk oraz biała barwa z delikatnym odcieniem szaroniebieskim. Platyna jest metalem miękkim, dlatego produkcja trwałych obrączek zakłada jej stosowanie w stopach ze złotem, irydem, palladem i innymi metalami.

Tytanowe obrączki wyróżniają się niezwykłym szarym odcieniem z odrobiną srebrzystego blasku (kolor obrączki zależy zwykle od składników stopu z tytanem – złota lub srebra). Ogromną zaletą obrączek tego typu jest całkowicie obojętny wpływ metalu na organizm człowieka, dlatego wybór obrączek tytanowych jest świetnym pomysłem dla osób z problemami alergicznymi. Wadą takich obrączek jest natomiast brak możliwości regulacji ich rozmiaru. Obrączki tytanowe można kupić już za kilkaset złotych.

Obrączki wykonane z połączenia kilku metali są w ostatnim czasie dość częstym wyborem narzeczonych. Wpływa na to niezwykła uroda obrączek, wynikająca z połączenia różnych metali lub odcieni metali – np. dwóch rodzajów złota czy też tytanu i złota. Przy podjęciu decyzji na temat zakupu takich obrączek trzeba pamiętać jednak o problemach związanych z ewentualną zmianą rozmiaru obrączki. Wykonanie pierścionka z dwóch rodzajów złota o nieco odmiennych właściwościach może uniemożliwić ten proces.

Obrączki ślubne Mokume gane – to obrączki wykonane japońską techniką łączenia metali, która skutkuje niezwykłymi efektami estetycznymi. Charakterystyczną cechą takich obrączek jest to, że warstwy metali są wymieszane na całej grubości obrączki. Uzyskany efekt kojarzony jest ze strukturą słojów drewna. Ze względu na swoją niezwykłość, koszt obrączek Mokume game to około pięciu tysięcy złotych.

Choć w wielu przypadkach podstawowym wyznacznikiem zakupu obrączek jest ich estetyka i cena, naprawdę warto zastanowić się nad wadami i zaletami obrączek wykonanych z zaprezentowanych materiałów. Wówczas dokonany zakupu świadomie – wybierzemy wyjątkowe i trwałe obrączki, które przez dziesiątki lat będą świadczyć o sile i pięknie naszej miłości.

Tagi dla tego wpisu