335
Podziel się

Odnowienie przysięgi małżeńskiej to idealny sposób na uczczenie kolejnej rocznicy ślubu. Może to być również sposób na świętowanie zażegnania kryzysu w małżeństwie lub po prostu chęć małżonków do pokazania rodzinie i przyjaciołom, że mimo upływających lat wciąż darzą się dużą miłością.

Chociaż niektórzy uważają odnowiny za trend przybyły z zachodu i są sceptycznie nastawieni do tego typu sposobu świętowania rocznicy ślubu – tak naprawdę odnowienie przysięgi małżeńskiej to długa tradycja, która przez wiele lat nie cieszyła się popularnością. Dzisiaj decydują się na nią małżeństwa z okazji kryształowych, srebrnych, rubinowych lub złotych godów. To, kiedy dojdzie do odnowin i czy będzie do okrągła data czy nie, zależy tylko od małżonków. Nie trzeba czekać do 20 czy 50 rocznicy ślubu. Liczy się miłość, chęci i to, czy na zorganizowanie takiego wydarzenia pozwalają fundusze. Pieniądze przydają się, kiedy małżeństwo chce z okazji odnowin zorganizować drugie wesele, jeżeli na przykład w czasie, kiedy brali ślub, nie było możliwości na zorganizowanie przyjęcia. Opłata za wesele może również być pięknym prezentem od dzieci i wnuków.

Po co odnawiać przysięgę małżeńską?

Może to być po prostu chęć uczczenia długiego pożycia małżeńskiego lub sposób na świętowanie zażegnania kryzysu w związku. To też okazja dla małżonków do zmierzenia się z obietnicami danymi sobie w czasie ślubu i podziękowanie za wiele lat wspólnego życia. To wydarzenie może również przyczynić się do odnowienia dawnych uczuć, przywołania miłych wspomnień, a także do spotkania w gronie najbliższych. Na odnowienie przysięgi małżeńskiej, podobnie jak w przypadku wesela, zaprasza się grono najbliższych przyjaciół i rodziny, którzy wspólnie z małżonkami mogą świętować tę podniosłą chwilę.

Jak zorganizować odnowiny?

W zasadzie do ceremonii w kościele i urzędzie stanu cywilnego nie potrzeba dodatkowych przygotowań, ani dokumentów. Należy oczywiście uiścić opłatę za specjalną mszę oraz wizytę w urzędzie, jednak papierkologia trafia się jedynie, kiedy odnowiny odbędą się w innym miejscu niż był zawierany „pierwszy” ślub. Wtedy trzeba dostarczyć dokument zawarcia związku małżeńskiego.

W kościele przygotowywane są klęczniki dla małżonków, tuż przed ołtarzem, jak to miało miejsce w czasie faktycznego ślubu. Kapłan w ceremonii zadaje im pytania, które mają potwierdzić, że małżonkowie chcą odnowić swoją przysięgę przed Bogiem. Następnie udzielane im jest błogosławieństwo. W przypadku złotych godów, po mszy małżonkowie otrzymują specjalne krzyże, które są pamiątką dla małżeństwa. Można zdecydować się oczywiście na msze indywidualną, wtedy datę ceremonii wyznacza się w faktyczną rocznicę ślubu lub w weekend najbliższy tej dacie. Popularne są również odnowiny wspólne, na których miłość ponownie wyznaje sobie wiele par – takie wydarzenie najczęściej ma miejsce w niedzielę Świętej Rodziny.

W przypadku złotych godów w urzędzie stanu cywilnego, małżonkowie otrzymują specjalne medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przed organizacją odnowin warto dowiedzieć się w urzędzie, czy w ogóle jest w nim możliwość zorganizowania odnowy przysięgi, ponieważ zazwyczaj ten przywilej przysługuje jedynie parom z 50-letnim stażem małżeńskim.

Oczywiście ani msza, ani wizyta w urzędzie nie jest niezbędna do odnowienia przysięgi małżeńskiej. Zawsze można zorganizować ją na specjalnym podium w sali, na której później odbędzie się przyjęcie. Liczy się chęć małżonków do ponownego wyznania sobie miłości. Mogą oni przygotować mowy lub wiersze, którymi uświetnią samą ceremonię.

Przyjęcie z okazji odnowin

Przyjęcie organizowane po ceremonii odnowienia przysięgi małżeńskiej może przypominać wesele, zwłaszcza jeżeli para na swoim „pierwszym” ślubie nie miała takiej okazji. Huczna impreza to jednak również nie jest konieczność, może zostać zastąpiona przez obiad w gronie rodziny i znajomych.

Organizacja większego przyjęcia będzie potrzebowała niemal takiej samej oprawy przygotowań jak faktyczny ślub – wybranie daty, miejsca, być może zespołu, rozesłania zaproszeń do gości i zadbania o szczegóły, takie jak dekoracje czy animator dla dzieci.

Tagi dla tego wpisu