878
Podziel się

Kiedy młodzi decydują się na zawarcie związku małżeńskiego, paląca staje się kwestia organizacja wesela i uiszczenia za nie odpowiednich opłat. Wówczas pojawia się pytanie, kto powinien finansować ślub i wesele – czy sami państwo młodzi, czy też ich rodzice. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności i zasobów finansowych.

W bardzo wielu wypadkach rodzice pragną pomóc swoim dzieciom i partycypują przynajmniej w części kosztów związanych z organizacją uroczystości zaślubin. W innych przypadkach zdarza się, że młodzi zarabiają na tyle dobrze, że decydują się samodzielnie urządzić wesele, do rodziców należy wówczas ewentualna pomóc przy zakupie drobiazgów i organizacji kwestii rodzinnych. Są również i takie sytuacje, gdy młodzi nie zgadzają się na pomoc finansową starszego pokolenia (lub rodzice nie chcą/nie mogą takiej pomocy udzielić) i sami organizują ślub uświetniony jedynie niewielkim spotkaniem w gronie rodziny i przyjaciół. Kwestie finansowe organizacji wesela koniecznie trzeba uzgodnić jeszcze przed rozpoczęciem organizowania uroczystości, ponieważ w większości przypadków od finansów zależy rozmach i warunki naszego wesela.

weselePrzy tym wszystkim musimy jednak pamiętać, że dobrej zabawy nie zagwarantują żadne pieniądze – impreza może się wspaniale udać także na skromnym przyjęciu.

Jeśli znajdujemy się w sytuacji, w której rodzice bardzo chętnie decydują się nam pomóc finansowo, musimy wziąć pod uwagę kilka spraw. Po pierwsze, konieczne staje się przedyskutowanie z rodzicami listy gości. Czasem zdarza się, że na tym polu powstają pewne konflikty, w której Państwo Młodzi są niejako na przegranej pozycji (przecież to nie oni finansują własne wesele). Rodzice mogą wymagać zaproszenia na ślub osób, których nie zaprosilibyśmy, gdyby decyzja należała wyłącznie do nas – obowiązkowo więc ustalmy z rodzicami, kogo zamierzamy zaprosić. Po drugie, warto umówić się z rodzicami w sprawie ewentualnego zwrotu sfinansowanej przez nich części opłat. W wielu przypadkach jednak rodzice, oczywiście w miarę możliwości, chętnie pomagają finansowo i nie zgadzają się na zwrot pieniędzy.

Wedding (34) Poza kwestiami finansowymi, rodzice mogą pomóc młodym w bardzo wielu sprawach. Mama panny młodej z pewnością chętnie pomoże jej przy wyborze sukni ślubnej, kwiatów, fryzury czy makijażu, natomiast tata może towarzyszyć przy wyszukiwaniu odpowiedniej sali i załatwianiu urzędowych formalności. Rodzice są także niezbędną kopalnią wiedzy w momencie wypisywania zaproszeń ślubnych, ponieważ z pewnością dobrze orientują się w imionach, nazwiskach i adresach członków rodziny. Przedślubna rola rodziców powinna także polegać na wspieraniu młodych w ich decyzji.

Tagi dla tego wpisu