958
Podziel się

Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego jest jedną z najbardziej poważnych decyzji podejmowanych w ciągu naszego życia. To, czy nasz ślub zostanie uświetniony przyjęciem weselnym to poboczna kwestia, która jednak bardzo często (szczególnie podczas samej organizacji) przebija się na pierwszy plan.

Nawet jeśli zamierzaliśmy zorganizować niewielkie wesele, okazuje się, że trzeba dopilnować bardzo wielu szczegółów i wówczas pojawia się refleksja, że w przypadku większego wesela, szczegółów tych byłoby pewnie niewiele więcej. Zanim zdecydujemy się na organizację jakiegokolwiek wesela, warto zastanowić się nad wadami i zaletami takiego przyjęcia.

Wesele jest doskonałą okazją do zabawy i wyrażenia radości z rozpoczęcia formalnego związku dwojga ludzi. Jest to także spotkanie rodziny i znajomych, świetny pretekst do tańców i śpiewów, a także wspólnego wypicia toastów. Z ekonomicznego punktu widzenia, wesele jest także okazją do uzyskania pewnej sumy pieniędzy lub prezentów, które pozwolą na lepszy start młodej rodziny. Wesela nie można jednak jedynie rozpatrywać z punktu widzenia ewentualnego zysku, ponieważ musimy przecież liczyć się z kosztami organizacji – nawet znaczna hojność gości może nie zwrócić nam wydatków związanych z organizowaniem ślubu.

Faktem jest jednak, że im mniejsze wesele, tym mniejszy potencjalny zysk (lub zwrot kosztów), ponieważ niezależnie od wielkości planowanego przyjęcia zawsze istnieją tzw. koszty stałe, czyli np. wynajęcie orkiestry lub didżeja, koszt usług fotograficznych, konieczność zakupu pamiątek dla rodziców i inne. Niezależnie od tego, czy wesele zorganizujemy na 20 czy też na 80 osób, koszty te pozostają niezmienne – większe wesele sprzyja więc prawdopodobieństwu uzyskania zwrotu.

Space (12)W ostatnich czasach wiele osób decyduje się na rezygnację z wesela na rzecz niewielkiego, kameralnego przyjęcia w rodzinnym gronie. Takie przyjęcie (zwykle to jest obiad z deserem) trwa zwykle kilka godzin i może być doskonałym pomysłem dla państwa młodych o ograniczonym budżecie. Żeby zorganizować takie maleńkie wesele, konieczne będzie przeprowadzenie ostrej selekcji gości – prawdopodobnie wówczas zaprosimy jedynie najbliższą rodzinę i przyjaciół.

Tagi dla tego wpisu