Warunki, które powinien spełnić dobry fotograf i kamerzysta

400
400
Podziel się

Dzień ślubu trwa niestety tylko 24 godziny. Chcielibyśmy jednak przeciągać te piękne chwile w nieskończoność. Może nam się to udać, jeżeli zatrudnimy fachowego fotografa i kamerzystę. Ich praca pozwoli uwiecznić ślub i wesele na nośnikach. Będziemy więc mogli wracać do tego niesamowitego dnia zawsze, kiedy będziemy mieć na to ochotę. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich osób, które będą dokumentować to wydarzenie. Jakie warunki powinni spełniać? Postaramy się to przedstawić.

Doświadczony i polecany profesjonalista

Jeśli dopiero zaczynacie poszukiwania fotografa lub kamerzysty, możecie wypytać rodzinę i znajomych, czy nie znają kogoś dobrego. Być może sami korzystali z tych usług i byli zadowoleni? Im więcej osób zostanie wam poleconych, tym większy macie wybór. Pamiętajcie również, że im bardziej doświadczona osoba, tym większa gwarancja, że zdjęcia i film będą wysokiej jakości.

Niestety na osobę, która ma bardzo dobre opinie trzeba też sporo wydać. Bardzo dobry fotograf i kamerzysta to minimum koszt 5 tys. złotych. Warto też zadbać o zarezerwowanie ich czasu z dużym wyprzedzeniem, ponieważ najlepsi profesjonaliści często mają zajęte wszystkie terminy na kolejny rok.

Szerokie portfolio

Fotograf, który nie pokazuje wielu swoich zdjęć nie może zostać nazwany profesjonalistą, a wręcz możecie podejrzewać, że większość jego zdjęć do niczego się nie nadaje, a jako te pokazowe zostały wybrane najlepsze z najlepszych. Zawsze poproście o to, czy możecie zerknąć na cały album – wtedy możecie mieć pewność, co do jakości zdjęć.

Możecie również stwierdzić w przypadku kamerzysty. Im dłuższy materiał filmowy wam przedstawi, tym większa szansa, że zna się na tym, co robi. Z drugiej strony czasami lepiej prezentuje się krótszy, ale bardziej dynamiczny i przemyślany film niż 3-godzinny nudny dokument.

Dlatego w każdym wypadku zwracajcie szczególną uwagę na jakość materiału oraz technikę. W fotografii i kręceniu filmów bardzo ważna jest na przykład gra światła. O tym, czy osoba, której się przyglądacie jest świetna w swoim fachu dowiecie się przez to, czy wybiera takie ujęcia, w których bohaterowie są dobrze oświetleni.

Spotkanie rozpoznawcze

O dobrym fotografie i kamerzyście świadczy fakt, że będzie chciał się z wami spotkać przed ślubem. To bardzo istotna kwestia, ponieważ pokazuje, że ta osoba angażuje się w swoją pracę i chce ją wykonać jak najlepiej. Na spotkaniu możecie przekazać fotografowi i/lub kamerzyście swoje uwagi, to, jak chcecie żeby wyglądał film i album ze zdjęciami. Może macie jakieś lokalizacje, które koniecznie chcielibyście umieścić? Fotograf może również dać wam wskazówki, co do obróbki zdjęć lub wyboru miejsca na sesję ślubną.

Jeżeli jesteście już pewni, że to właśnie ta osoba ma zrobić reportaż z waszego wesela, na takim spotkaniu warto podpisać umowę, fotograf i kamerzysta mogą zażądać również zaliczki. Ważne jest jednak, żeby w umowie zawarte były wszystkie możliwe koszty. Często pary młode przy odbiorze zdjęć są zdziwione ceną, ponieważ doliczona została kwota dodatkowych odbitek czy ekstra efektów animacyjnych na filmie, a które nie zostały wcześniej przedstawione.

Sprzęt

To również bardzo istotna kwestia przy wyborze reportera. Profesjonalista będzie posługiwał się sprzętem z wysokiej półki, co w połączeniu z jego umiejętnościami daje bardzo dobre efekty. Osoba, która zdjęcia robi najtańszą lustrzanką lub kręci filmy małą kamerką ręczną nie powinna być przez was w ogóle brana pod uwagę. Nie kwestionuje się w tym wypadku umiejętności tej osoby, ale istnieje duże ryzyko, że zdjęcia i film nie wyjdą tak, jak sobie to wyobrażaliście.

To nie jest proste zadanie

Wybór dobrego fotografa i kamerzysty wcale nie jest prosty, zwłaszcza jeżeli posiadacie jakąś wizję tego, jak ma wyglądać reportaż z waszego wesela. Bardzo złym pomysłem jest proszenie o wykonanie takiej usługi kogoś z rodziny, może stworzyć to niepotrzebne kłótnie, jeśli przygotowany materiał się wam nie spodoba. Zdjęcia i film ze ślubu to pamiątka na całe życie, warto więc zainwestować trochę więcej, żeby móc cieszyć się profesjonalnym materiałem w najlepszej jakości.

Tagi dla tego wpisu