568
Podziel się

Wesela coraz częściej stają się okazją do przedstawienia gościom swoim zainteresowań lub do pokazania, co jest ważne dla nowożeńców. Jednym z takich charakterystycznych stylów dekoracyjnych i w ogóle w organizacji, jest styl eko. Preferują go osoby, które chcą żyć w zgodzie z naturą, szukają oszczędności i nie znoszą marnotrawstwa. Dla nich poszukiwanie nowych rozwiązań i wykorzystywanie takich rzeczy, które mogą się jeszcze przydać, będzie idealnym wyjściem na organizację przyjęcia weselnego.

Najważniejsze zasady stylu eko

Przede wszystkim ma być organicznie i w zgodzie z naturą. Dlatego planowanie takiego przyjęcia jest wyzwaniem karkołomnym, ale niezwykle satysfakcjonującym. Liczy się bowiem każdy detal, począwszy od sukienki panny młodej, zakończywszy na najmniejszych ozdobach stołowych. Dlatego w przypadku wyboru sukien czy dodatków, panna młoda ma na uwadze to, czy jeszcze z tego, co założy skorzysta. Nie jedna świeżo upieczona mężatka ma problem, co zrobić z suknią, która kosztowała nie mało, a została założona tylko na tę jedną uroczystość. Może spróbować ją sprzedać, ale która z nas nie chciałaby pięknej, dobranej tylko pod siebie sukni?

Panna młoda stawiająca na styl eko może skorzystać z opcji wypożyczenia sukni lub, najlepiej, z wyboru takiej sukienki, którą założy kiedyś ponownie. Dlatego nie szuka ich w salonach sukien ślubnych, a w sklepikach z tymi koktajlowymi, krótkimi, których możliwości do wykorzystania są o wiele większe. A do tego mają parokrotnie niższą cenę. Niektóre eko-panny młode decydują się na przykład na suknie lniane, jedwabne lub bawełniane – wszystko w zgodzie z naturą.

Podobnie rzecz ma się w przypadku welonu, którego… nie ma. Zamiast niego we włosy wsuwa się ozdobną opaskę lub plecie wianek z polnych kwiatów. Nie bez znaczenia są również buty – na pewno nie zdecyduje się na te ze skóry naturalnej. Żeby zachować eko w całości zmianie ulega również skład obrączek ślubnych. Najczęściej nowożeńcy wybierają te z platyny zamiast ze złota.

Tanio, ekologicznie i z recyklingiem w tle

Wesele w stylu eko na pewno nie będzie odbywać się w ekskluzywnej restauracji czy wysublimowanym domu weselnym. Nowożeńcy stawiają na mniejszy koszt, więc będzie to nieduża sala w wiejskim, swojskim klimacie. Liczba gości również będzie ograniczona, w końcu im ich mniej, tym niższy będzie koszt samego wesela i odpadów po nim. Na stołach z kolei pojawią się dania z ekologicznych upraw i miejscowych farm oraz hodowli. W niektórych przypadkach możemy spotkać się nawet z całkowitą rezygnacją z mięsa, a młodzi przywitają gości warzywami i zbożem.

Ekonomika przemawia również przez zaproszenia i to właśnie one mogą wiele powiedzieć o charakterze wesela – coraz więcej młodych par decyduje się na wysyłanie zaproszeń drogą elektroniczną, ponieważ nie wymaga dużych nakładów finansowych i nie wykorzystuje się do niej papieru. Jest więc eko. Z drugiej strony można użyć papieru z odzysku i to właśnie na nim umieścić zaproszenia, a nawet życzenia do ciast, lub zrobić z niego karteczki z imionami przy miejscach przy stole. Sporą popularnością cieszą się też tabliczki, na których można pisać kredą! To jest dopiero oszczędność.

Eko dekoracje

Dekoracje na każdym weselu pełnią istotną rolę. W przypadku wesela eko można popuścić wodze fantazji. To, że będzie tanio i z wykorzystaniem surowców wtórnych, wcale nie musi oznaczać, że będzie nieładnie! Wręcz przeciwnie. Ozdoby eko wykonane ze starannością mogą naprawdę urzec. Co to będzie? Świeczniki i wazony ze słoików, zamiast wiązanek od florystki – małe bukieciki dzikich, polnych kwiatów lub jeszcze lepiej – kwiaty w doniczkach! Wykorzystać można również szyszko, korę drzew, owoce, stare (ale ładnie wyczyszczone i ozdobione) butelki, stare pudełka, gałązki a nawet owoce. Granicą jest jedynie kreatywność.

Kolorystyka wesela eko utrzymana jest zazwyczaj w tonacji brązów, zieleni, szarości i oczywiście bieli. Wyjątkowość tego wydarzenia podkreśli również akustyczna muzyka lub występ miejscowego zespołu.

Tagi dla tego wpisu